reklama

Keď to do rúk vzala futbalová spravodlivosť

Utorňajší večer priniesol na londýnskom Stamford Bridge doposiaľ najdramatickejšie zápolenie aktuálnej edície Ligy majstrov, ktoré výraznou mierou ovplyvnili verdikty hlavného rozhodcu. Posledné slovo však mala futbalová spravodlivosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po remíze 1:1 v metropole Francúzska mali všetky postupové karty vo svojich rukách futbalisti The Blues. Ešte väčšmi ich na koňa posadilo nepochopiteľné rozhodnutie hlavného arbitra Björna Kuipersa , ktorý poslal už v prvom polčase po strete s Oscarom predčasne do kabín hviezdneho Zlatana Ibrahimoviča. Pri takomto vývoji sa na svete našlo, s výnimkou skalných priaznivcov klubu spod Eifellovky, azda len pár ľudí, ktorí pochybovali o tom, že to v takejto situácii dokáže Chelsea ukočírovať do zdarného konca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zverenci Josého Mourinha sa však do ponúknutého sedla usadili až príliš pohodlne. Vedomie dlhej početnej prevahy vnieslo do radov modrých priveľkú dávku uspokojenia. Komfortne vyzerajúca situácia učičíkala futbalistov Chelsea natoľko, že smerom dopredu nedokázali absolútne nič vymyslieť. V poslednej tretine ihriska boli Londýnčania totálne bezradní. Chýbal im moment prekvapenia a kreativita, no omnoho prekvapivejší je fakt, že oslabení Parížania mali veľmi veľa priestoru na podnikanie útočných aktivít. Hlavnou dominantou všetkých Mourinhových tímov bola predovšetkým taktická vyspelosť a príkladná organizácia hry. Aj tá však v súboji s PSG výrazným spôsobom pokrivkávala. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvý varovný prst Chelsea zdvihlo už zakončenie Edinsona Cavaniho, ktorý sa po skvelej práci Marca Verattiho a ideálne načasovanom vysunutí Javiera Pastoreho ocitol v tutovke ako víno. V tomto momente sa však ešte za anglický veľkoklub postavila šťastena a uruguajsky kanonier nastrelil len pravú tyč. V záverečnej desaťminútovke sa v hre Chelsea objavil pre osemfinálový dvojzápas nevídaný moment – domáci si dokázali peknou kombináciou vypracovať gólovú príležitosť, z ktorej rezultoval rohový kop. Po ňom sa aj s veľkým prispením náhody lopta odrazila do priestoru penaltového bodu ku Garymu Cahillovi, ktorý nezaváhal a pohodlne napol sieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zverenci Lauranta Blanca však nehodili flintu do žita a vyžmýkali sa aj z posledných zvyškov síl. Dostali sa k možnosti zahrávať rohový kop. V pokutovom území najvyššie vyrástol David Luiz, ktorý exportnou hlavičkou poslal zápas do zaslúženého predĺženia.V tom opäť prišiel moment, ktorý len podčiarkol a potvrdil, že skúsený holandský rozhodca zápas absolútne nezvládol.

Všetko odštartovalo vylúčenie Zlatana Ibrahimoviča, ktorý nielenže nevložil do súboja s Oscarom žiaden úmysel, ale navyše okamžite po strete dvihol roku na znak ospravedlnenia. Rozhodca však aj napriek tomu zákrok, ktorý si nezaslúžil byť potrestaný možno ani žltou kartou, posúdil tak, že hviezdneho Ibru vylúčil. O niekoľko okamihov neskôr sa mala jednoznačne pískať penalta proti bráne PSG. Arbiter vedomý si svojej predchádzajúcej chyby však siahol ku kompenzácii. Bál sa, že by prípadnou penaltou všetky nádeje Parížanov poslal na pohrebisko európskeho klubového futbalu. Na jedno chybné rozhodnutie tak nadviazal ďalším. Ani to však nebolo zďaleka všetko. Ak bol Ibrahimovič potrestaný za zákrok na Oscara, potom nevedno, prečo dohral zápas kontroverzný útočník Diego Costa. Ten za ostrý faul na Thiaga Silvu inkasoval len žlté napomenutie a pred očami sa mu nezačervenalo ani po strčení do jedného zo súperov, ktorého počas prerušenia hry poslal na trávnik. Pán Björn Kuipers však situáciu ani len nezaregistroval, pretože namiesto toho, aby krotil vášne, bol celej situácii otočený chrbtom. Nešportové správanie Costu, ktorý navyše počas celého duelu prezentoval svoju temnú stránku, keď neustále provokoval protihráčov a hádal sa s rozhodcom, nepostrehol ani jeden z jeho asistentov. Nuž a aby toho nebolo málo, Chelsea sa v prvej časti pridanej polhodiny dostala k penalte. Je pravdou, že Thiago Silva išiel do súboja s rukami hore, čím riskoval, no ak sa aj vôbec lopty svojou hornou končatinou dotkol, tak len veľmi minimálne. Stačilo to na odpískanie pokutového kopu v tak kľúčovom momente a potom všetkom, čo sa v zápase stalo? No, názor si na to každý môže urobiť sám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výkon rozhodcu v osemfinálovej odvete mi vynoril v mysli spomienky na rok 2009 a druhý zápas semifinále najprestížnejšej klubovej súťaže. Zhodou okolností sa duel takisto konal na Stamford Bridge a Chelsea v ňom mala na dosah pokorenie vtedy absolútne dominantnej Barcelony a postup do finále. Niekoľko excesov nórskeho rozhodcu Toma Henninga Øvreba ale udržalo Guardilových zverencov v boji o postupový gól až do posledných sekúnd, kedy sa nakoniec španielskemu gigantovi podarilo dosiahnuť potrebné vyrovnanie.

Napriek výrazným paralelám s rokom 2009 sa však včerajšie osemfinále skončilo rozdielne. Chvalabohu spravodlivo. Futbalový Boh, futbalové nebesá alebo spravodlivosť (nazvať je to možné akokoľvek) nakoniec zaúradovali a postup do štvrťfinále dopriali tímu, ktorý si ho rozhodne viac zaslúžil. Thiago Silva, ktorý by si v prípade prehry PSG inkriminovanú situáciu z pokutového územia premietal pred očami ešte asi niekoľko mesiacov, sa nakoniec stal zaslúženým hrdinom celého dvojzápasu, keď podarenou hlavičkou vystrelil klubu, v ktorom plní príkladným spôsobom rolu kapitána, postup medzi elitnú osmičku klubovej smotánky. 

V Londýne sa tak nakoniec zápas skončil happy endom, a to aj napriek tomu, že domáci tím zo súťaže vypadol. Nad herným pragmatizmom Mourinha a chybnými rozhodnutiami arbitra stretnutia zvíťazila bojovnosť, odhodlanie a chuť nechať na trávniku aj posledné. Ďalšie putovanie prestížnou súťažou si vyslúžil futbalovejší a kolektívnejší celok, ktorý, tak ako sa vo včerajšom prenose RTVS zhodli Marián Zeman s Lacom Borbélym, dal futbalu viac.

Všetkými masťami premazaný portugalský taktik Mourinho pri oznámení údaju o nadstavenom čase neveriacky krútil hlavou. Skôr by sa však mal pozastaviť a zamyslieť nad výkonom svojich zverencov a zvolenou taktikou, lebo sa v tomto prípade prepočítal. Za všetko hovorí fakt, že modrí si za dvojzápas vypracovali azda len tri čisté príležitosti, čo je na veľkoklub najvyššieho rangu, za aký sa Londýnčania na čele s majiteľom Romanom Abramovičom považujú, žalostne málo.

Futbalový osud býva často nespravodlivý a niekedy až krutý. Večer 11. marca sa však zachoval spravodlivo. 

Michal Bakoš

Michal Bakoš

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po úspešnom absolvovaní strednej školy budú moje kroky pravdepodobne smerovať cestou športového novinára. Skúsenosti so žurnalistikou mám z viac ako dvojročného písania pre rôzne printové médiá. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu